Jump to content
Geekforum.cz

Jak začít s webdesignem


odysey
 Share

Recommended Posts

Jak začít s webdesignem

 

Webdesign postupně nabobtnal tak, že se stává jednou z nejnáročnějších designerských disciplín. Jak s ním začít?

 

Začínající webdesignere! Naše profese je úžasná. Zatímco jiní designeři (třeba oděvní) končí na úřadu práce, webdesign vzkvétá, roste a rozpíná se. Navíc je obrovský hlad po zkušených a kompetentních webdesignerech po celém světě, takže pokud budete dobří, tak máte šanci uchytit se skoro kdekoliv.

V minulosti bylo možné být špičkou i v několika jeho částech, dnes už se dostáváme do situace, kdy je webdesign tak rozsáhlý, že je obtížné být špičkou jen v jednom z jeho podoborů.

Jak ale nastoupit do takto rozjetého vlaku? Ideální by byl obor na vysoké škole, který ovšem u nás ani po 20 letech není – a myslím, že ještě dlouho nebude. Zbývá tedy sebevzdělávání.

Můj recept na start webdesignera je přibližně tento:

 • určete si, co chcete dělat
 • obsáhněte řemeslnou a myšlenkovou část daného podoboru
 • zjistěte si informace ze souvisejících oborů, abyste měli přehled
 • vrhněte se směrem, který vám bude skutečně vyhovovat

Určete si, co chcete dělat

 

Jako webdesigner (tedy to, co si lidé běžně pod pojmem webdesigner představují) pravděpodobně budete chtít řešit jednu z následujících činností nebo jejich kombinaci:

 • návrh webu (vaším výstupem je dokumentace) → chcete být UX designer, interakční designer, informační architekt,…
 • grafika (vaším výstupem jsou PSDčka) → chcete být webový grafik
 • HTML (vaším výstupem webová stránka) → chcete být webový koder
 • HTML + javascript (opět je výstupem webová stránka) → front-end developer

Nejjednodušší je začít jako koder nebo webový grafik, protože v takovém případě převládají řemeslné aspekty webdesignu. V případě front-end developera přidejte nutnost programovat, v případě UX designera více interakčního designu, informační architektury, strategie, komunikace,…

Moje pojetí webdesignera je UXák + webový grafik + webový koder + přehled o SEO, copywritingu, marketingu, brandingu, gamifikaci, strategii, business problematice, atd. – což je ovšem stav, do kterého se nedostanete za rok. Webdesigner je desetibojař.

Obsáhněte daný obor

 

Každý z prezentovaných přístupů má své prerekvizity, klady a výzvy a potřebujete u něj obsáhnout určité množství teorie.

UX designer

 

Jako UXák budete zjišťovat požadavky klienta, jeho zákazníků a převádět je do obsahové makety webu. K tomu potřebujete znalosti interakčního designu, informační architektury a strategie obsahu (čím větší weby navrhujete, tím více a lépe). Btw. termín UX designer používám proto, že je to u nás běžné – nikoliv přesné.

UXák musí přemýšlet a dávat web do souvislostí – potřebuje nejhlubší teoretické základy a nejvíce interaguje s klientem. Do řemeslné části pak patří tvorba dokumentace popisující web (tak, aby vypadala dobře a byla jednoduše konzumovatelná) a prototypů – ať už v grafickém editoru, nebo některém z programů, které jsou pro prototypování webů určeny. Nemusí mít nutně grafické cítění, ale je to určitě plus.

Webový grafik

 

Webový grafik vytváří náhledy webových stránek v grafickém programu – UXák mu dodá wireframy/prototyp a on je graficky interpretuje. Jeho práce tedy stojí tedy zejména na tradičním grafickém designu, typografii a na souvisejících teoretických znalostech (např. gestalt theory).

Webový grafik si nemusí lámat hlavu s návrhem obsahu, ale musí graficky interpretovat wireframy (tzn. ne pouze obarvovat pole, ale ohýbat wireframy s ohledem na jejich skutečný obsah a vizuální prvky – to, co bylo ve wireframu bílý proškrtnutý čtvereček může být v grafice kde co), aby měl výsledek smysl pro koncového uživatele a zapadal do vizuálního stylu klienta.

Řemeslnou částí práce webového grafika je ovládnutí grafického programu – standard je Adobe Photoshop či Fireworks. Na grafické programy existuje množství postupů a návodů na internetu (a samozřejmě knih), můžete s tím začít prakticky okamžitě.

Řemeslná schopnost interpretovat wireframy, cit pro leštění a grafický design z vás ale ještě nedělají webdesignera. Jste vždy závislí na kvalitě výstupů UXáka. Je proto potřeba před vstupem na volnou nohu doplnit minimálně teorii a praxi interakčního designu. Webový grafik potřebuje grafický cit.

Koder / front-end developer

 

Kodeřina má nejblíže k řemeslu – dostanete webovou stránku jako screen a přetvoříte ji do HTML+CSS tak, aby se web zobrazoval hezky v jednotlivých prohlížečích/za­řízeních/operač­ních systémech. HTML+CSS se lze naučit relativně rychle, takže je to nejjednodušší vstupní bod do webdesignu. Vyšší dívčí je pak přizpůsobování výstupů webového grafika vzhledem k rozlišení prohlížeče, tvorba mobilních verzí webu, apod.

Webový koder bude mít bez grafického citu velice těžkou práci, protože s ním bude muset grafik ladit každý pixel (nebo desítku pixelů – záleží na přístupu grafika – tak jako tak ho to brzy přestane bavit). Front-end developer si k HTML musí připočíst javascript a tudíž znalosti týkající se programování.

Zjistěte si, co je okolo

 

Webdesigner neuspěje ve vzduchoprázdnu a jestliže nechcete pouze vykonávat řemeslný aspekt naší práce (v nějaké větší reklamce / studiu), tak se musíte neustále sebevzdělávat.

Přehled potřebujete obzvláště ve chvíli, kdy chcete působit na volné noze, kde musíte mít hlubší představu o celkovém obrázku webdesignu, abyste mohli řešit to, co klienta skutečně pálí. A to jsou peníze. Zásadním přínosem webdesignu jsou, byly a budou prachy, lováče, papírky, bankovky, mince & cash. Kvůli nim si vás najal a pokud budete zvládat jen svůj výsek, tak nemůžete nikdy sami dodávat vydělávající projekty.

Vrhněte se jinam

 

Jen málokterý webdesigner dělá obor, se kterým ve webdesignu začal, takže se nenechte omezovat nějakým počátečním dělením. Z koderů se stávají grafici, z grafiků UXáci, z UXáků školitelé či projektoví manažeři. Stejně tak můžete přejít do týmu SEOistů, copywriterů či stratégů – záleží jen na vás. Webdesign je obor, ve kterém si můžete každý den zkoušet nové věci – a tak si je zkoušejte! Někdy vám je i klienti zaplatí icon_smile.gif.

Úvod do webdesignu

 

V bloku expertů Masarykovy univerzity jsem měl přednášku na téma webdesignu pro zadavatele projektů – mohla by být vhodná i pro vás, kteří s webdesignem začínáte.

Tip pro začínající webdesignery

 

V Brně proběhne Předletní škola grafického designu. V rámci 4 setkání ve středu večer získáte povědomí o základech grafického designu. Školu vede pan Štrouf a mohu ji jen doporučit.

 

zdroj: blog.filosof.biz

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

@Xmat

To je tady celkem normální, viz. příspěvky od Eessencia: 1., 2., 3., ...

 

Celkem nechápu, proč někdo kopíruje obsah na tohle fórum, pokud je to až tolik zajímavý, tak udělám post, kde krátce popíšu o co se jedná a přihodím originální zdroj. Asi nějaký nový druh rep-huntingu nebo zálohování internetu?

Link to comment
Share on other sites

rep-hunting...tak hochu na čem to jedeš? My to chceme taky...

 

EDIT: Ok kriple... co to tady začínáš mlet o rep-huntingu... tady nejsi na WS, ale na GeekForu, jestli ti to ještě nedošlo, tak se koukej probudit. Tady nejsou lidi takový idioti aby si něco dokazovali rep-huntingem a post-huntingem... ale očividně ty máš jeden cíl: arogantně nasrat lidi..

 

EDIT2: Tady se potřebuješ probudit ty ;) čus

Link to comment
Share on other sites

@glararan

Co ti na tom není jasný? Rep. = reptutation tj. reputace a hunting = hon/lov. V angličtině to prostě zní líp. Ty koukám provozuješ post-hunting :P - napsal si naprosto zbytečný a obsahově prázdný příspěvek - proč? Pokud máš problém s mojí osobou, tak mě to napiš přímo.

 

EDIT: krásný doplněk :D, tady se nikdo probouzet nepotřebuje, tady je zapotřebí se jen trochu sklidnit a to na tvé straně, zkus to rozdejchat a zapni mozek :). A přiště prosím zvol jiný oslovení, vzhledem k tvému věku je to vážně dost neslušný.

Link to comment
Share on other sites

@Xmat

To je tady celkem normální, viz. příspěvky od Eessencia: 1., 2., 3., ...

 

Celkem nechápu, proč někdo kopíruje obsah na tohle fórum, pokud je to až tolik zajímavý, tak udělám post, kde krátce popíšu o co se jedná a přihodím originální zdroj. Asi nějaký nový druh rep-huntingu nebo zálohování internetu?

O žádnej rep-hunting nejde. A pro mně a věřím že i vícero lidí je lepší, mít takové věci třeba na jedné kupě v sekcích, pro případné dohledání, a kdo ví kdy jeden z těch webů skončí nebo obsah odstraní. Proto tu mám tohle. Nelíbí? Nezájem, tohle není místo kde někoho tvůj názor, nebo spíše hnidopišství posadí na zadek ...přečti si geekforum kodex :) domluvil sem...další tvůj post bude považován za zbytečný, tohle řeš semnou přes PM, dík.

 

 

bobisu: na tuhle bys mel byt... je to naprostej zaklad slusnosti ;)

Nějak nevím o tom, že se někde píše o tom, že zdroj nesmí být uváděný 8px písmem. Slušnost sem udělal, je tam zdroj, děláte z toho zbytečně big deal, asi ste si spletli forum.

Link to comment
Share on other sites

@bobisu: to nebylo útočné, napsal jsem to jen proto, že je to prostě slušnost :)

Nic takového netvrdím, ale zdroj tam je, je viditelný páč si ho lidi všimli takže tvůj i kolingerův post jsou naprosto zbytečné, mají jen učel rýpání a hnidopišství, které neuznávám a neakceptuji.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Bobisu - že zrovna ty postuješ témy o webdesignu, byť tebou by som sa hanbil. A kde že beriem informácie? Moje kamrádka si u teba objednala mam dojem nejakú grafiku na FB - nielen že si sa jej neozýval, ale výsledok bol hrozný. Hlavne to tvoje "hovoril som, že budem mať čas až po 3". Dokonči v úmornom kľude školu a na toto sa vykašli.

Link to comment
Share on other sites

Bobisu - že zrovna ty postuješ témy o webdesignu, byť tebou by som sa hanbil. A kde že beriem informácie? Moje kamrádka si u teba objednala mam dojem nejakú grafiku na FB - nielen že si sa jej neozýval, ale výsledok bol hrozný. Hlavne to tvoje "hovoril som, že budem mať čas až po 3". Dokonči v úmornom kľude školu a na toto sa vykašli.

Designy na FB nedělám. Skoč do zdi.

 

Edit: a kdybych dělal design holce, tak bych si to fakt pamatoval.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
 • Create New...