Jump to content
Geekforum.cz

[HW News #1] Zakáže nám EU grafické karty?


Recommended Posts

Zatímco čelní představitelé Evropské Unie oslavují zisk Nobelovy ceny za mír, bruselští legislativci připravují nová pravidla pro energetické standardy grafických karet. Kromě energetických štítků na ledničkách nebo budovách nás možná čekají regulace, které budou mít za cíl snížit energetickou náročnost počítačů v domácnostech.

 

 

Grafické karty jsou bezesporu významnými žrouty energie, kvalitnější kousky se dostávají svou spotřebou i nad 300 wattů. Podle tvrzení serveru Nordic Hardware chystají evropští zákonodárci sedm kategorií s limity, které budou odstupňovány podle paměťové propustnosti (a nikoli podle spotřeby nebo výkonu). Karty, které překročí paměťovou propustnost 320 GB/s, budou vzhledem k neospravedlnitelné energetické náročnosti zakázány.

 

Podle vyjádření společnosti AMD, jednoho z předních výrobců grafických karet, jsou limity nastavené zcela mimo reálné možnosti hardwaru. Přísná unijní měřítka by nesplnily výkonné grafické karty, které využívají užší sběrnici s vyšší paměťovou propustností. Pro vyhovění požadavkům EU by výrobci museli přejít na širší sběrnice nebo využít rychlejších pamětí. Tím by se ovšem zhoršil poměr spotřeby a výkonu, zásadní aspekt pro koncového spotřebitele.

 

Kritici uvedené směrnice se opírají především do způsobu rozškatulkování limitů, který je vzhledem k použitému systému rozdělení podle paměťové propustnosti krajně nevhodné. Každopádně na okamžik, kdy nám při výběru grafické karty bude asistovat Brusel, si podle Nordic Hardware ještě pár let počkáme.

 

------------------

Text: Pavel Hrdina

Orig: dvojklik.cz

------------------

 

Více info: http://www.nordichar...exclusive-.html

Link to post
Share on other sites

Jako vždy vymýšlejí kraviny a nejsmutnější je, že to vždycky vymyslí někdo, kdo tomu ani za mák nerozumí. Navíc, přesně tak, jak píše bindik, za energii si platíme, tak co je zajímá, kolik doma spotřebujeme, stejně je v dnešní době energie spíše přebytek...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...