Jump to content
Geekforum.cz
Sign in to follow this  
LMRig

Jak vybrat správnou herní grafickou kartu

Recommended Posts

Hodně lidí v dnešní době si pořizuje PC jen na hraní her. Proto byste měli svoji pozornost při vybírání věnovat hlavně grafické kartě. Samozřejmě jsou i hry, které těží hlavně z výkonu CPU, patří mezi ně například CS:GO a celkově jejich Source Engine. Většina her, ale těží právě z grafické karty.

 

 

Hlouposti, na které narazíte:

 

Větší paměť = více výkonu

- ano, toto opravdu platí, ovšem pokud karta umí paměť využít a je možno ji využít -> vyšší rozlišení, vysoké nastavení textur.

Jsou karty (např. GT630), které disponují 4GB VRAM, ovšem jejich jádro je tak slabé, že je v životě nemůžou využít. Není vůbec určena na hraní, maximálně starších her. Je určena hlavně uživatelům, co sledují filmy, pracují v nenáročných programech atp.

 

 

AMD CPU = AMD GPU / Intel CPU = Nvidia GPU

- opravdu nemusíte používat tyto kombinace CPU a GK, jsou mezi sebou kompatibilní a nenesou vůbec žádné mínusy nebo problémy. Je úplně jedno jestli dáte Intel CPU, AMD GK, je to to stejné, jako dávat MSI GK do ASRock desky, ničemu to nevadí.

 

 

Nvidia má lepší grafiky / AMD má lepší grafiky

- o tomto se již šířilo mnoho debat, válek mezi uživateli obou výrobců. Realita je taková, že žádný z výrobců, není horší nebo lepší. Vždycky konkurence vydá stejně výkonnou kartu, aby mohla soupeřit s kartami toho druhého. Je pravda, že AMD má častěji vyšší spotřebu, to se ale s příchodem nových R9 NANO, Fury,... zlepšilo. Technologie má každý výrobce svoje, většina jsou si podobná, jen každá funguje ve svém teritoriu.

 

 

GDDR5 = Nekompatibilní s deskami s DDR3

- toto je samozřejmě nesmysl, je to podobné, jako u kombinace AMD/AMD, Intel/Nvidia. Karta má svoje paměti, deska má svoje paměti, na toto nemusíte brát vůbec ohled.

 

 

Výběr

 

Cena

 

Asi nejdůležitější věc, při výběru karty. Často nejdražší komponenta v sestavě. Rozdělit je můžeme do low-endu, mainstreamu a hi-end.

 

Pokud budeme počítat s PC na hry, nemá opravdu smysl kupovat karty pod 2500Kč, kde už se pohybují už jenom takové karty, které já nazývám jako "pouze zobrazovače plochy" (730 / 740 / 240).

 

Takové použitelnější už se jeví 750Ti / 260X po 1050 / 460 .

Mainstreamem se dnes již myslí R9 270X / 470 až po 290X / 1060 / 480 / 390X / Nano / 970 / 780Ti, pomalu už i 980 a 1070.

Hi-end samozřejmě 980Ti / Fury X / 1080 ....

 

 

Brát ohled musíme samozřejmě i na CPU, je zbytečné kupovat i7 k 270X a naopak 980 k i3.

 

 

 

Externí výrobci

 

Druhá věc, která bude rozhodovat při vašem výběru, bude od jakého výrobce, nemyslím tím už Nvidia nebo AMD, ale výrobce, kteří kartu upravují po svém - chladič, PCB, součástky, frekvence.

 

V ČR jsou obecně nejrozšířenější MSI, Gigabyte, ASUS, Sapphire, Evga.

Méně známí Palit, Gainward, Zotac, na bazarech někdy i Club3D.

 

 

Kvalitativně jsou na tom nejlépe MSI, Gigabyte, ASUS, Evga. Z těch výrobců, co u nás jsou špatně k sehnání je to např. Club3D, Zotac vyšší verze, Inno3D, KFA2. Bohužel u nás právě jen s dvouletou zárukou.

 

Dále se karty řadí do různých edic, od limitovaných až po stálé vyšší a nižší. Pokud chcete opravdu tu nejkvalitnější kartu od daných výrobců, jsou to např. tyto:

 

MSI - Hawk, Lightning

ASUS - ROG

Gigabyte - Extreme

Sapphire - Toxic

EVGA - Kingpin

 

Tyto karty mají většinou pár věcí, které ulehčí taktování. Vždy mají lépe řešené chlazení, napájení a více součástek, které pomáhají stabilitě a vyššímu taktování.

 

 

Zdroj

 

Ovšem to nejhlavnější, podle čeho musíte kartu vybírat je - zdroj. Nejdůležitější komponenta v PC, s nekvalitním zdrojem, můžete přijít o jednu, ale také o všechny komponenty, pokud jeho ochrana selže.

 

U nás nejprodávanější kvalitní výrobce zdrojů, je bezpochyby Seasonic, již od OEM verzí až po jejich top edice se jedná o kvalitní zdroje s kvalitními součástkami, nižší verze sice nemají např. opletené kabely nebo mají vyšší zvlnění, ale velmi málo se stává, že by tento zdroj vyhořel a případně s sebou vzal jinou komponentu.

 

Další, kteří se řadí mezi ty kvalitnější, jsou např. Corsairy. Jejich řady RM a výše, jsou velmi kvalitní. Nejnižší řada, kterou poradím, jsou CXxxxM Buildery.

 

Celkem nedávno se u nás objevily zdroje od Evgy. Verze G2 a GS jsou to nejkvalitnější, co od těchto výrobců můžete pořídit a přitom stojí na svou kvalitu velmi málo. Po registraci do 14 dní od koupě na ně máte 10 let záruku a nabízí i semipasivní režim.

 

Většinou můžete v obchodech u karet napsáno "Doporučený výkon zdroje". Tyto hodnoty mohou být docela matoucí, u karet, které potřebují maximálně 250W najdete 600W zdroj, přitom celá sestava bude mít maximálně 500W. Je to hlavně z toho důvodu, když si někdo koupí 600W Zalman, který je rád za to, že se vůbec dostal na trh. Případně kdybyste vlastnili 200W AMD CPU :wacko: .

 

Levné dostatečně kvalitní zdroje jsou ještě např. Fortron Hexa+ a Fortron Hyper.

 

 

 

Rada: Jestliže se rozmýšlíte mezi několika stejnými kartami (např. 4x 1060 atp.). Vyberte si tu nejlevnější nebo tu, která má u sebe nejvíce věcí navíc (bývají to myši, kódy na hry, podložky a jiné...), které můžete prodat. Důvod je jednoduchý, většinou se karty od různých výrobců za podobnou cenu liší jenom tím, jaké mají frekvence, ovšem těchto frekvencí můžete na 90% případů dosáhnout i sami (tento odstavec se netýká karet, které se liší použitým chladičem, tam už je pak rozdíl klidně znatelný - hlučnost, teploty, kvalita PCB a součástek).

 

 

Pokud vás napadá, co bych mohl doplnit nebo mám někde chyby, dejte prosím vědět.

Díky a přeju šťastný výběr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1060 se určitě nevyplatí. Záleží, jestli je nutné hrát na ultra (v tom případě bazar - 980/980Ti nebo nová 1070) a pokud ne, postačí i ta 480.

 

Vyplatí, pokud máš peníze na hry, protože warez je od minulého roku trochu out - ochrana Denuvo na skoro všech nových hrách.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pro mě není důležité, zda hraju hry na ultra či high settings. Jde mě spíše o nejlepší poměr cena/výkon. Pokud ta karta zvládne většinu her na 1080 důstojně, tak za mě dobrý. O bazaru neuvažuju. Chci si koupit novou věc, co je pěkně shiny :D.

 

Nová GTX980 se dá koupit od 10 tisíc, GTX980Ti od 12 tisíc, GTX1070 za 12,5 tisíců. GTX1060 je dneska na Alze za 7,7k (pouze jeden model :angry: ale co, i to se počítá), což se rovná ceně RX480.

 

Z tý první kategorie se mě zdá nejvýhodnější GTX1070, ač nevím, zda je to nutné, za ten příplatek tolik výkonu nedostaneš. Tudíž podle dnešních cen jsou GTX1060 a RX480 nejvýhodnější karty? Ač RX480 má problém, že neexistujou verze s lepším chlazením. A GTX1060 má zase problém, že ty nepředražený verze sou většinou vyprodaný a sou na skladech jen ty nesmyslný verze za 10 tisíc. To ve mě evokuje, že bych měl čekat :mellow:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ke zdrojům by se patřilo napsat, že je nejvhodnější vybírat zdroje opravdu výrobců, nikoli nálepkářů.

Kvalitní Corsair zdroje jsou např. právě ty, které jim vyrábí Seasonic. Problém v dnešní době je se dohledat, kdo daný výrobek opravdu vyrobil.

 

Jinak Futrón a Gigasráč bych určitě za kvalitní nepokládal, Futrón býval dobrý, už kvalitu ojebává.

Gigabyte je sráč už pěkných pár let, nekvalitní součástky, otřesné chlazení a to jak u desek, tak u grafik. Nehledě na jejich faily, které si ponesou se svým názvem dál.

 

Zdroje, kterých se člověk nemusí dnes na CZ/SK trhu bát bych seřadil asi takto

• Seasonic

• EVGA

• Corsair řady RM

A pokud chce někdo ušetřit a nemá pažravou sestavu, tak Chieftec.

Ostatní nemá smysl kupovat, když je dostatek výběru právě z těchto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...