Jump to content
Geekforum.cz

Chytrá domácnost od Loxone vs IoT


Petr Vojtíšek
 Share

Recommended Posts

Co je chytrá domácnost řešená pomocí IoT zařízení? Často zde najdete chytrá RGBW světla, také multiroom audio, wifi termostaty, či robotické vysavače. Každé ze zařízení má svou aplikaci a svoje specifické ovládání. K jejich vzájemné spolupráci je nutný nějaký prostředník 3 strany, jako např. Apple HomeKit.

Nespornou výhodou těchto systémů je široká škála výrobků, ze kterých je možné vybírat. Také stačí pár kliknutí v aplikaci a vše je nainstalováno. Často jsou to ale jednoúčelové prvky, bez možnosti rozšíření funkcí. Škálování takovýchto systémů do větších projektů je prakticky nemožné. Další problém jsou cloudová řešení IoT, která musejí mít všechna data z vaší domácnosti uložená u sebe.

Druhou možností naproti IoT je domácnost sjednocena pod hlavní řídící jednotku. Konkrétně systém Loxone umožňuje ovládat celou budovu z jedné aplikace odkudkoli na světě.

Má výhody spojených technologií, tedy vytápění běží optimálně a s podporou od FVE. Trojstiskem na tlačítku aktivujete noční režim, který zhasne všechna světla, vypne nepotřebné spotřebiče a nastaví komfortní teplotu. Systém má díky své povaze prakticky neomezené funkce. Je škálovatelný od malých bytů až po rezidenční komplexy, ale vyžaduje profesionální instalaci.

Cena se potom odvíjí od velikosti projektu. Pokud chcete jednu barevnou žárovku do obýváku pak se rozhodně nevyplatí pořizovat systém jako Loxone. Pokud ale chcete řídit více technologií, např. topení a osvětlení, Loxone se stává mnohdy i levnějším řešením.

Loxone také nemá žádný vzdálený server, který by ukládal vaše data. Dokonce je možné chytrou domácnost kompletně odpojit od internetu. Veškeré operace a výpočty probíhají v Miniserveru a zde jsou také uložena všechna data.

Loxone je tedy ekosystém, nad kterým mají kontrolu pouze obyvatelé. Zde opravdu platí princip: Co se stane doma, zůstává doma – v domovním rozvaděči majitele. Více na webu Loxone.

Link to comment
Share on other sites

Vypadá to dobře, jen pro lidi kteří mají tzv. hloupě chytré zařízení jako třeba žárovku co nekomunikuje s termostatem tak tuto věc nám přeci řeší HomeKit 🙂 za předpokladu, že máme obě současti alespoň podporující HomeKit. Nastavení automatizace scény řeší tuto věc.

 

Každopádně plus za nápad, člověk osloví takto jednu firmu a má vystaráno. Než bastlit po více dílech.

Akorát teda koukám, že Loxone nejede HomeKitem. Což může být někdy mínus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...