Jump to content
Geekforum.cz

Výběr vysoké školy


Jdinaparek
 Share

Recommended Posts

Já studuju VŠE FIS a zároveň na té škole pracuju jako síťař, resp. jako programátor podporující práci síťařů.

Není to IT škola a je to na ní vidět, nenaučí tě nic pořádně a dá ti od každého trochu. A je zaměřená spíše na IT obchoďáky, na manažery, konzultanty, prostě pro lidi, kteří potřebují tušit, jak něco funguje, ale primárně budou lidi zaměření na obchod a strategii. Kdybych si teď vybíral, tak jdu asi jinam.

 

Druhá věc je ta práce, která mi naprosto spadla do klína. Mám v ní možnost si osahat obří sít a pět let praxe se po škole v životopise také nebudou tvářit špatně. A zkušeností mi dává fakt mraky, stokrát víc jak škola.

 

Imho názor, že programátor za dvacet let zapadne je blbost. Záleží co budeš dělat a kde to budeš dělat. Pokud se budeš 20 let nimrat v PHP a dělat weby na Nette, tak pak tě asi ti mladší předběhnou, až budou populární jiné jazyky a frameworky (pokud do nich rychle nepronikneš). Tátovi je šedesát, je programátor 40 let a na velmi slušné pozici. Je to spíš o tom, jak moc se dereš nahoru a jestli si zvládneš před sebe vytyčit nějaké cíle.

Link to comment
Share on other sites

"v pětatřiceti bude..." s tím bych si tak jistej nebyl, co bude za 15 let těžko odhadneš, programování, resp. informatika, se zrodila nedávno, takže nelze uvažovat o tom, co bude v budoucnu na základě toho, co se stalo v minulosti. 50 let zpátky si neměl nic, ten obor neexistoval, v průběhu těch 50-ti let se objevilo něco naprosto novýho a tak je logický, že se bude dít co se stalo - rychlej vývoj. Budeš v krátkym horizontu objevovat lepší a lepší řešení na všechny možný problémy, ať se jedná o hardware či software. Ale ten pokrok v budoucnu už nebude tak brutální, protože nelze dělat mílový kroky do nekonečna. Stačí se kouknout, co se v IT stalo v roce 1986 - 2000 a potom porovnej stejnou dobu (2000 - 2014) a zjistíš, že HW ani SW se už tolik nevyvíjí. Zkrátka to co bylo už nebude. Takže pan Sameš může maximálně jen hádat či věštit, jako kdokoliv jiný...

 

Pokud vezmu programování konkrétně, tak dneska frčej tyhle věci:

- MVC (rok 1996)

- TDD (rok 1999)

- DI (rok 2004)

 

A to jsou věci, který jsou aktuálně strašně mega cool a prostě v danym oboru nemaj lepší náhradu. Ale všechno je nejméně 10 let starý = za těch 10 let se neudál žádnej pokrok, nic novýho a lepšího se neobjevilo. To by si ale o roce 1990 - 2000 říct nemohl. Další krásnej příklad jsou relační databáze (1970) - do dneska nikdo nevymyslel lepší řešení.

 

Další věc je, že můžeš bez problémů v pětatřiceti držet krok. Já se za posledních 7 let života přeučil nejméně 100x, dělám furt to samé, jen lépe a lépe. Proč bych v tom nemohl pokračovat dalších 15 let? Samozřejmě znám lidi, co se naučili na začátku jednu věc a nehodlají se jí vzdát "protože to stačí"... V tom případě se na programátora prostě nehodí a je lepší, když ten člověk jde dělat třeba kováře, kde se obor nevyvíjí a to co se naučí jim vydrží.

 

Pokud jde o školu, tak mám zkušenosti s UHK FIM (aplikovaná informatika), školu jsem sice nedokončil ale můžu jen doporučit. Ten obor je opravdu hodně dobře postavenej, dostaneš se k celkem užitečným věcem (např. programování v Jave, na FITu drtí matiku v Céčku, první varianta je rozhodně prakticky přínosnější). Pokud tě baví IT, baví tě software a chceš programovat, tak určitě jdi na FIM AI.

 

Co se týče tvého uplatnění na trhu práce, tak bych měl jen pochybnosti u umělý inteligence. Neznám moc firem, co by v tom oboru dělalo, ale např. programování dělá strašně moc firem, stejně tak grafiku.

 

Ve finále není ani tak důležitý co si myslí ostatní. Programování, umělá inteligence či 3D grafika? Všechny tyhle obory maj budoucnost a za tvůj život určitě nezmizí. Takže si zkrátka vyber co tě baví a k čemu máš nejblíž. Rozhodně je lepší bejt šťastnej programátor, než nešťastnej grafik. Super věc je, že se vždycky můžeš rozhodnout jinak a za 20 let programování jít pracovat třeba do květinářství, proč by ne.

Link to comment
Share on other sites

Mám to přes ulici to blbé UHK takže neboj, informací máme dost ze školy :D PS: a ano nedoporučují nám tam chodit :D A není to o tom, že je to hovado, náhodou ten učitel je fajnový, prakticky to UHK dalo by se říct ještě tahal... místo toho potřebovali tam dostat nějakého známého od kohosi tak potřebovali někoho vyhodit a s výmluvou, že nenapsal knížku..

 

Samozřejmě ti brát názor nechci, ale toto je můj, že ho nedoporučuji.

Link to comment
Share on other sites

glararan: já jsem studoval 2012 až 2014, tak jakýpak že za mých let? :P Mohl by si mě říct jméno pana učitele? Třeba jsem ho potkal :). Každopádně to co říkáš není rozhodně pravda. UHK FIM je naprosto v pohodě fakulta, jak to chodí jinde nevím, ale nejspíš to bude podobné. Já si vybral FIMku místo FITu a i po těch dvou rocích bych svoje rozhodnutí neměnil. A fakt nemám ani jednu věc, co bych škole vytkl.

 

Tak i tak je hloupost se řídit názorem jednoho člověka a ještě když je bývalý zaměstnanec, který dostal výpověď. Každopádně bych tohle nikomu nevěřil, protože to může říct kdokoliv o komkoliv a klidně to může bejt jak píše Xmat. Či to může bejt jak říká, ale třeba ti zapomněl říct podrobnosti - např. že měl předtím jiný problémy a uznej sám, kdyby si měl možnost vyměnit problémového zaměstnance za někoho, koho znáš a víš, že je bezproblémovej, tak by si to neudělal? Samotnej důvod "nenapsal si kížku, tak padej" je hloupost, to nemohl být oficiální důvod.

Link to comment
Share on other sites

Loskot mě učil, měl jsem ho na PRIPO v prváku a na ARCH v druháku. Já si ho pamatuju jako ultimátního uspávače hadů, měl jsem s ním přednášku v 6 večer a to si fakt neměl šanci udržet ty dvě hodiny pozornost, protože on tě tím výkladem dokonale uspal (mluvil vždy tak trochu pomalu a zdlouhavě), ještě tam bylo šero, pohodlný sedačky, prostě zabijácká kombinace :D. Na ty přednášky jsem potom přestal chodit, protože to nemělo cenu, nic sis z toho neodnesl a známý to měly více-méně stejně. Jeho semestrální práce byly taky tak trochu pofidérní a více-méně si prošel ten předmět bez toho aniž by si něco udělal či se něco učil, zkrátka free kredity, to se mě samozřejmě líbilo, navíc jiný předměty se zase hrotily až moc, takže tohle vytvářelo rovnováhu :D. Z mého pohledu to nebyl až tak dobrej učitel ale nic jsem o jeho odchodu nezaslechl, takže nevím.

Link to comment
Share on other sites

No u nás na Kyberně to zase hrotí ale řekl bych, že nás chce aspoň Tady něco naučit... Docela fajn kritizuje odborný práce v tom je skvělý :) ale každý známé jiný příběh no.. Jinak můj poslední post k tomuto příspěvku

 

PS: Čvut - náročný progtest a VUT zabiják času:)

 

EDIT to hookyns: Na kyberně uděláš cisco certifikáty a máš od výšky pokoj :D

Link to comment
Share on other sites

Já chodím do Brna na Mendelovu univerzitu. Na ekonomické fakultě je informatika, a to ekonomická informatika a inženýrská informatika. Jsem na inženýrské informatice, obor ARI (Automatizace řízení a informatika).

 

Byl jsem na vojenské střední, kde jsem byl na oboru mechanik-elektronik. Tam jsem se prvně dostal k elektru a chytlo mě to. Ve volném čase jsem se zase věnoval informatice. Když jsem si hledal výšku, tak jsem chtěl něco mezi elektrem a informatikou. Imho, tyto obory jdou ruku v ruce.

 

ARI na Mendelu byl jediný obor co jsem našel, který to dobře kombinuje. Někdo si řekne, je to ekonomická fakulta, co tam tvl. může být za informatiku, když nemají ani vlastní fakultu? Z mého pohledu je ta výuka dost kvalitní, lidi co tu učí o tom opravdu něco vědí a hodně z nich dělá ke škole ještě ve firmách (někdy mají své vlastní firmy).

 

Máme tu programování (C++, C#, Java, PHP, Perl, postrach Pascal, aj.), operační systémy, sítě (kvalitní učebna postavená na věcech od Cisca, spolupráce s Cisco, Juniper a Mikrotik - mikrotik certifikát je možné získat přímo u nás ve škole), databáze, fyziku (jen jeden semestr), elektro, grafiku, umělou inteligenci, kybernetiku a plno dalších volitelných věcí. Máme tu i robotický kroužek, 3D tiskárnu, aj.

 

Abych nemazal jen med kolem pusy, tak studium je podle statistik dost těžké, jen v prvním semestru jsou 3 vyřazovací předměty, u kterých neprojde více než 60% lidí. Ve třetím semestru jsou zase programovací techniky (Pascal), který dost lidí studovalo minimálně 2x. Já osobně jsem s ničím zatím žádný velký problém neměl. Bez přípravy jsem byl schopen projít většinu předmětů. Zabrat mi daly operační systémy, které jsem dal na poslední (tedy třetí) pokus zkoušky, to jsem se už na to podívat musel. A jediné co jsem opakoval byly teoretické základy informatiky, které jsou ze začátku v pohodě, ale ke konci jsou tam množiny a relace mezi nimi a teorie grafů, což už taková sranda není. Teoretické základy informatiky jsou hned v prvním semestru a neprošlo přes ně cca 70% lidí.

 

Shrnuto podtrženo, výběru nelituju, dost jsem se toho přiučil.

Můžeš se podívat na web. http://informatika.mendelu.cz/uvod

 

Jinak, Pascal je sice z pravěku, ale na tu výuku je i přes všechno to odříkání celkem dobrý. Člověk pochopí jak funguje většina v Cčku, a jiných jazycích, již naprogramovaných věcí (například C++kový vektor). Což je na jednu stranu dobře, ale na druhou stranu to může být prostému programátorovi u zadnice, protože každý jazyk má dynamické pole implementované v základu. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...