Jump to content
Geekforum.cz

Marketing hudebních zesilovačů: není watt jako watt


  

6 members have voted

  1. 1. MÄ?li jste ponÄ?tí o této problematice?

    • Ano
    • Ne, důvÄ?Å?oval jsem výrobci


Recommended Posts

Chtěl bych se podělit o jednu velmi plodnou a zajímavou diskuzi, kterou jsem odstartoval na jednom fóru zabývající se hudební technikou.

 

Jedná se o pravdivost výkonu udávaného u reprosoustav, zesilovačů a vlastně u všeho, co hraje. Zkrátka o ty bambilióny wattů, co výrobci udávají a neznalí lidé moc radí používají.

 

Popravdě do elektrotechniky moc nevidím, už se o to hodně let nezajímám, nicméně fakt, že zesilovače mají větší výkon než příkon je nesmysl - musely by elektřinu výrábět a to samozřejmě nedělají :).

 

Výsledkem diskuze je hodně, ale opravdu hodně, přibližný výpočet reálného výkonu, měl by platit u většiny repro soustav a domacích kin, které najdeme v levnější kategorii - v případě reproduktorů za desítky tisíc je to samozřejmě úplně jinak ale takový výrobek o výkonu lhát nebude. Je to založené na účinnosti zdroje a zesilovače. A tedy polovina maximálního příkonu (P = watty):

 

výkon zesilovače = P / 2

 

Pokud by někdo nevěděl, jaký má zařízení příkon, tak se dá vypočítat z napětí (U = volty) a maximálního proudu, který zařízení může odebrat (I = ampéry):

 

P = U * I

 

Osobně mě pochloubání "že mám v autě 1000W zesilovač" celkem irituje a proto bych prosil - nepoužívejte tyto marketingové hodnoty :).

Link to post
Share on other sites

U toho většina lidí (ajťáků) pochopí, o co jde. Téma ale pojednává o nečem, co lidé myslí vážně a jelikož dnes neexistuje správně označený výrobek, tak díky této dezinformaci nemají nejměnší ponětí o výkonu a nemůžou výrobky vůbec výkonově porovnávat. Alespoň tak je tomu v mojí společnosti :).

 

Tady by byla i zajímavá anketa, kdo o tomhle věděl - tak anketa doplněna.

Link to post
Share on other sites

Tak ono "aby to hrálo", tak to potřebuje ty watty :). Díky tomu zmatku ve vymyšlenejch výkonech ani nezjistíš, které repráčky "víc hrajou". Leda spoléhat na cenu/výrobce.

 

Samozřejmě záleží na požadavcích a také na prostoru. Pokud člověk bydlí například v paneláku, tak nemá moc možností si pořídit něco pořádného. Každopádně aby si člověk film či hudbu opravdu užil, tak potřebuje pořádnou soustavu. Pokud např. výbuch auta nejen uslyšíš ale i ucítíš, tak pak máš z toho úplně jinej požitek.

Link to post
Share on other sites
....

A tedy polovina maximálního příkonu (P = watty):

....

ntdrt: pozor, ten příkon není ve wattech, ale VA (volt amper).

 

Stará dobrá Tesla. Ta nikomu nelhala a dvacítka měla na štítku opravdu dvacet. Pak se lidi diví a známý mi píšou věty typu: "tvl, stará tesla 20W a je to větší randál než moje uber-cool-extra-masakrózní půl-kilowattový 5.1 u PC" (který mají 40VA transformátor). :D

 

Je to někdy docela k smíchu. Nedávno jsem tu opravoval 2.1, kde bylo napsáno něco o 200W. No, ty "stranový" repra měli 8W a basák měl 20W. Koncovej zesilovač 4x 7W přičemž dva kanály byli zapojený do můstku - pro basák.

 

Já mám vlastní zesilovače a jsem spokojenej. Vždycky vím kolik to lupe ven. Když někomu ale řeknu že to má 60W, tak většina blbců mi řekne "jenom?" Zapnu to a urve jim to uši. Blbci. :)

Link to post
Share on other sites

Příkon je ve wattech. To co vypočítám je sice ve VA, nicméně je to naprosto totožné s příkonem (v tomhle případě), rovnice by se měla vynásobit jedničkou ale to je samozřejmě zbytečné.

 

Výrobce bych do toho netahal. I dnes existuje mnoho výrobců, co udává skutečný výkon. Nicméně v oblasti "low-endu" si to z hlediska marketingu nikdo nemůže dovolit. Nic by neprodal, kdyby místo 500W měl udáno 40W a jeho výrobek by stál 5 tisíc. Jen si představ balení výrobku, kde je obrovským písmem 30x50cm napsána číslice 10. To by bylo doslova směšný. Holt přišlo P.M.P.O. a to uživatele rozhodilo na tolik, že od té doby si neumějí představit opravdový výkon a každý výrobce si zkrátka vymyslí nějaká pěkná čísla, která sou samozřejmě obrovká.

Link to post
Share on other sites

Na škole mi za tohle profesor málem urval hlavu (W versus VA). Ale v podstatě není špatně ani jedno. Násobí se to učiníkem, když se počítá výkon. V pohodě.

 

P.M.P.O. je strašná pakárna, nesnáším tenhle komerčně prodávanej "výkon". Nicméně, já (a mnoho dalších radioamatérů) si dokážu postavit zesilovač na dost slušný úrovni s reálným výkonem 500W i za těch 5.000 CZK.

 

Mám hudbu rád a její kvalitní reprodukce je pro mě svatá. Asi nás takových bude víc. :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...