Jump to content
Geekforum.cz

Jak vyřešit strukturu sítě?


Ariczek
 Share

Recommended Posts

Zdravíčko, to jsem zase já s dotazem ;)

 

Mám v práci takovej problém.

Řeším, jak propojit 2 sítě: tak aby to stálo co nejmíň a při tom byla co největší propustnost.

 

Jsou to 2 nezávislé sítě, nemají vůbec žádnou společnou část. Obě mají vlastní přístup na internet.

Obě sítě jsou připojeny přes ADSL - cca 10/1 mbit. V každé síti je cca 5-20 počítačů.

 

V jedné z těch sítí je FTP server na zálohy, kam bych chtěl dávat i zálohy z druhé sítě.

 

První možnost co mě napadla je nějakej VPN tunel... to ovšem naráží právě na ADSL připojení k internetu.

 

Další možností je natáhnout mezi sítěma drát. Tam přicházejí v úvahu v podstatě 2 možnosti. 150 metrů otevřeným prostorem nebo 100 metrů barákem. V obouch případech se při rozumném tažení dostávám někam na 400m kabelu...

 

A poslední možností co mě napadla je nějaká wifi - těch 150 metrů je přímá viditelnost okno - okno.

 

Pro představu: http://mapy.cz/s/8mLO - Body B a C mám propojené do jedné sítě. Potřebuji k nim nějak připojit bod A

 

Jak by jste to řešili vy ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Máš v podstatě 5 možností.

 

VPN

Propojení skrze VPN nebo jiný virtuální tunel. Nevýhodou je omezená rychlost ADSL.

 

Směrová Wifi anténa

Problém je, že wifi je docela brutálně ovlivněno počasím, za prudkého deště nebo bouřky si toho moc nepošleš. Přesto je to podle mě nejlepší řešení. Cena by se pohybovala tak... kolem dvou, tří tisíc. Pokud nechceš mít ovšem nějaké shity, které ti budou vypadávat.

 

Metalika

Přijde mi jako prasárna tahat 400 metrů metaliky. Fast ethernet by měl mít kabel do 100 metrů a na něco jako je repeater bych zapomněl, protože budeš řešit napájení, ztrátovost... 400 metrů na metalice se fakt nevyplatí, rozhodně ne jako ethernet. Sice by to bylo nejlevnější řešení, ale podle mě bys pak dost platil za jeho údržbu a hlavně bys tam měl chtě nechtě velkou ztrátovost paketů.

 

Optika

Drahé, ale funkční. Optické kabely nejsou už tak drahé jako dřív, horší je to s lampama. Pálit na 400 metrů může víceméně libovolný wdm modul, jen si nejsem jistej, jestli jsou k dostání jednoportové optické switche. Tohle by bylo asi hodně "urob si sám" řešení.

 

Mikrovlna (Alcoma aj.)

Drahé, ale propálí to i silnou nepřízeň počasí. Nicméně to už jsou zajisté desetitisíce.

 

Pokud chceš poradit víc, tak mi řekni konkrétně jaký máš rozpočet a já se mrknu, za kolik by se daly pořídit ty "urob si sám" optiky. I když pokud mluvíš o pár stovkách... no... tak je pak asi nejlevnější metalika. Buben 300 metrů stojí cca 1000 Kč, takže dejme tomu, že za 1200,- bys měl kabely, k tomu potřebuješ nějaké repeatery. I když místo repeaterů bych tam prdnul ty uplně nejlevnější switche, časem se ti ty porty někde po barácích můžou hodit. Takovýhle switch stojí třeba 200 Kč a potřeboval bys dejme tomu 2, když necháš kabel 130 metrů je to sice proti standardům, ale fungovat to bude. Takže s metalikou bys mohl vyjít tak za 1800,- plus další slušná sumička za lišty a jiné blbůstky potřebné k tomu, aby ti kabely nevisely po baráku.

 

Jsou pak ještě další sofistikovanější metody... ale ty už asi nebudou v řádu jednotek tisíců. :D

Link to comment
Share on other sites

Tyhle antény jsou zbytečně drahé. Podle mě si v pohodě vystačíš s něčím kolem tisícovky. Ale bacha na zarušení... chtělo by to aby tam někdo skočil s měřákem na wifi a mrknul se, jestli je vůbec reálný tam tohle provozovat. Když mi zařídíš odvoz z VŠE, tak tam sjedu. :D

 

A rozpočet je vyšší než 3 000,-, tohle jsou jen antény, ty k tomu potřebuješ ještě AP :-)

 

A ještě se podívej na ronju, to je taky "urob si sám" ale bylo by to bezkonkurenčně nejlevnější řešení. http://ronja.twibright.com/ nebo http://www.elspeedy.cz/ (totéž jak ronja, ale českej distributor)

Link to comment
Share on other sites

No, ono to bude asi jeste trochu jinak... ted z brachy vylezlo ze ty pripojny body budou 2, ktery potrebuje pripojit... ja z nej budu muset vyrazit presnou specifikaci jaka je kde infrastruktura a co chce propojit... nicméně zatím se zpetám - tohle je směrová anténa s dosahem až 30 km... nebylo by něco s dosahem klidně max 500m, ale potřeboval bych pokrejt aspoň úhel 90° - abych se kdyžtak vešel na 3 antény, a nemusel mít 4 ...

Link to comment
Share on other sites

Máš pravdu Jamira, jsem se špatně koukl. ;)

 

Noo, a jsou i úhlové antény, stačí pohledat na Alze, ariczku. Ale nedá se to spojit nějak rozumně drátem? Mezi A a C je nějaká zídka, nedá se po ní vést kabel? Případně by bylo dobrý taky vědět, jak jsou ty budovy řešený uvnitř, kde je router atp... Pokud jsou někde v háji strašně daleko od sebe, tak pak to ale bude asi lepší vzduchem, no...

 

A ještě si uvědom, že je to Praha... může to být zarušený jako prase dálkovejma spojema jiných lidí. V pásmu 5 toho je strašně moc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...