Jump to content
Geekforum.cz

Internet - blazniva teoria?


Trolo357
 Share

Recommended Posts

možno nie dnes možno nie zajtra ale raz určite bude "system ktorý bude oveľa dokonalejši ako je človek (mozog)

Dovolím si reagovať na túto vetu.

Myslím si a určite to tak je, že systém dokonalejší ako ľudský mozog / ľudské telo nebude existovať nikdy.

Link to comment
Share on other sites

Dovolím si reagovať na túto vetu.

Myslím si a určite to tak je, že systém dokonalejší ako ľudský mozog / ľudské telo nebude existovať nikdy.

A to vieš ako? Možno už existuje len o tom nevieme... alebo ten dokonalejší system / organizmus nechce aby sa o ňom vedelo :D

To si fakt mysliš že sme vo vesmire najdokonalejšií system?

Link to comment
Share on other sites

Prošel jsem si ve škole docela slušným semestrálním kurzem na téma umělé inteligence. A rozhodně bych jako ntdrt striktně neodmítal možný vznik "samomyslícího" stroje. Jak psal Ariczek, učící se stroje jsou už běžným jevem, pak už zbývá jen krok k "náladovosti". Samozřejmě je to šíleně velký krok a nemíním spekulovat o tom, zda někdy bude či nebude učiněn (od toho je tu ntdrt, který ví všechno, ten vám určitě řekne, jestli se to někdy stane nebo nestane), ale určitě je to krok možný. Protože co ovlivňuje "náladu" lidského mozku? Vjemy jako jsou události, působení okolí. A tytéž vjemy může získávat stroj stejně dobře jako člověk (samozřejmě u dost pocitů by se dalo spekulovat, zda jich může stroj dosáhnout - např. seberealizace; to asi těžko).

 

Vždyť vlastně výchova dítěte je programování. Říkáte mu tísíckrát a ještě víckrát dokola "tohle je správné" a "tohle je špatné". A u strojů je tomu podobně. Pak získavají rozlišovací schopnosti stejné a né-li větší než jsou ty biologické u lidí. A zbývá opravdu jen to, aby stroj začal mít na svém poznávání postavenou náladu.

Link to comment
Share on other sites

Ne, ne ne a zase ne. Počítač tak jak jej známe nikdy nezvládne umělou inteligenci na úrovni, kdy by si uvědomil sám sebe. Pořád je to jen sbírka logických obvodů s počátečním stavem a výchozím stavem. Nejsem sice chytřejší jak největší mozky lidstva 20. století, ale taky se od nich názorem neodkláním. Pořád je to jen 1 a 0. Lidský mozek pracuje úplně jinak (opět nejsem kapacita v oboru, pouze cituji). A navíc ... Mooreův zákon, klasické tranzistorové obvody nebudou nikdy dostatečně výkonné, aby něco takového byť jen hypoteticky dovolily.

 

Pokud chceme docílit umělé inteligence, nepůjde to s Turingovými stroji. Jistou naději nám dávají kvantové počítače (ne kvůli rychlosti, ale kvůli možnostem masivní paralelizace) a nebo druhy počítačů, o kterých se moc neví/nemluví, třeba jako počítače chemické. Navíc pro sestrojení AI budeme potřebovat ještě mnoho radikálních průlomů v neurologii, což je dnes stále obrovská neznámá. Vlastně ještě pořád nejsme schopni určit, jak vlastně přemýšlíme. A jak můžeme replikovat něco jako je vědomí, když sami nechápeme, jak funguje.

 

Mimochodem říct o výchově dítěte že je to jen "programování" na základě toho co je dobré/špatné je úplně mimo. Podněty které jsme schopni vědomě vnímat rozhodně netvoří 100% našeho rozhodování. Máme tu ještě podvědomí a pak obecné vlivy prostředí (a teď hovořím o takových věcech, jako je složení vzduchu, radiace, elmag. záření ...) u kterých ani pořádně nevíme jak a jestli vývoj mozku ovlivňují. Vždyť je to jedna velká chemie a jak chceme replikovat něco tak fundamentální jako jsou lidské emoce, když ty jsou založené takřka výhradně na chemických reakcích (drogujeme sami sebe).

 

Moje vize je trochu odlišná - určitě časem dosáhneme vysoké úrovně kybernetiky (implantáty, možná to bude vypadat jak v Ghost in the Shell), ale u AI jsem velmi skeptický. I když Daneela (kdo pochytí referenci bez pomoci googlu, ať se přihlásí) bych potkal velmi rád :)

Link to comment
Share on other sites

@Bindíček

Je jedno kolik to je času. Počítače to principem umět nemůžou a ani za bilión let vývoje. Počítač bude stále jen počítat a bude se rozhodovat podle nadefinovaných podmínek, viz předchozí příspěvky.

 

@Xmat

Přečti si co píšu, popř. si přečti co píše kupkoid. Až to existovat bude, tak to nebude žádnej počítač, určitě to nebude počítač ve smyslu v jakém ho známe dneska. Aby to bylo realizovatelný, tak to nesmí mít s dnešním počítačem prakticky nic společnýho.

Link to comment
Share on other sites

Je jedno kolik to je času. Počítače to principem umět nemůžou a ani za bilión let vývoje. Počítač bude stále jen počítat a bude se rozhodovat podle nadefinovaných podmínek, viz předchozí příspěvky.

 

http://www.ddworld.c...nez-22nm-2.html

 

 

 

http://vtm.e15.cz/tranzistory-napojene-na-lidskou-tkan-jsou-realitou

Link to comment
Share on other sites

Za biliony rokov si mysliš že v nekonečnom vesmire sme vznikli mi ako najdokonalejšia forma "života? Dosť trufale si to myslieť ... (ale tak každy ma svoj nazor ...)

Vysvetli mi, prečo by som si to nemohol myslieť. Áno, každý má svoj osobný názor. Na druhej strane, nie je dokázané že by nejaké iné formy života vo vesmíre existovali, ale je pravda, že vesmír ako taký, nie je celý preskúmaný.

No vezmi si to zo Zemského pohľadu, ber iba situáciu na Zemi. Žiadny organizmus / objekt nie je taký dokonalý ako ľudské telo, ak o nejakom vieš, ukáž mi ho, rád si ho prezriem. Dokonalosť beriem z hľadiska procesov v ňom prebiehajúcich, nie z hľadiska fyzického.

Link to comment
Share on other sites

Tomuhle tématu sice rozumím jako koza matice, ale přidám se do této úžasné flame diskuze :D.

 

Podle mě, je teoreticky možné, aby se vytvořil stroj, který by byl v podstatě jako člověk, akorát s racionálním myšlením. Pokud jsem to dobře pochopil z videa o racionálním myšlení lidí, tak by to šlo (ale pochybuji, že bych se toho dožil :D). Uváděli tam třeba příklad, kdy testovali člověka, co myslel zcela racionálně a zasekli se hned u toho, že se nemohl podepsat, protože před něj položili dvě propisky (nevím, jestli si to pamatuji dobře, takže se omlouvám, jestli píšu nesmysly). Racionální myšlení, je založené pouze na rozumu. To znamená, že se racionálně myslící robot (za pár stovek let) rozhoduje rychleji a jinak, než iracionálně myslící člověk. Bylo to ve filmu "Já robot" (?), kdy robot raději zachránil dospělého člověka místo malé holčičky, protože ten dospělý člověk měl větší šanci na přežití. Neříkám, že by se později nedal robot přeprogramovat tak, aby se příště nerozhodl podle šance na přežití, ale podle věku a pohlaví, ale chci tím říct, že robot se rozhodne podle rozumu (je logické zachránit toho s nejvyšší šancí na přežití), zatímco člověk by se rozhodl jinak (většina lidí by zachránila malou holčičku). A to, že by se člověk rozhodl jinak než robot, není kvůli tomu, že je "lépe", nebo "jinak" naprogramovaný (rozhoduje se třeba podle dalších okolností, než robot), ale protože má "duši". "Duše" člověka (cit) nás donutí myslet iracionálně. A "duše" je něco (podle mého názoru), co prostě nenaprogramuješ, protože základní myšlenka u programování je logika a ta nemá s iracionálním myšlením nic společného (je to prostě pravý opak). Díky "duši" můžeme cítit lásku, nenávist, atd.

 

A proč to vlastně zmiňuji? Je jasné, že kdyby se udělal nějaký program, který by se napojil na internet a měl přístup ke všem počítačům napojeným na internet, tak by mohl dělat cokoli. Bylo by to určitě velice obtížné naprogramovat (ne však nemožné), ale dal by se udělat program, který by sesbíral všechny informace z internetu a na základě něčeho by se rozhodoval, co udělá (třeba ve 13:56 odpoj od internetu 10 libovolných lidí, co hrají WoW), ale nebyla by to myslící bytost. Nemůžete udělat program, který si bude dělat "co chce". Můžete udělat program, který bude dělat náhodné úkony, ale nemůžete po něm chtít, aby se rozhodoval na základě pocitů místo logických podmínek.

 

Podle mého skromného názoru, by jsme čistě teoreticky v budoucnu mohli udělat robotickou kopii lidského těla, ovšem ne člověka, nebo iracionálně myslící bytost. Život prostě nenaprogramuješ. Je to něco jedinečného, co nevzniklo z 1 a 0. Racionálně myslící bytost by šla udělat, ale člověk prostě ne. Jak říkal Aristoteles, rozdíl mezi člověkem a zvířetem je ten, že zvíře je pouhá živá bytost, zatímco člověk má duši, která je nesmrtelná (nebo tak nějak). S tím sice úplně nesouhlasím, ale z části to potvrzuje to, co jsem říkal.

 

Abych to ukončil - internet v současné době vládnout lidem nemůže. Možná může někde vzniknout nějaká chyba v nějakém programu, kvůli které by ten program začal odpojovat lidi od internetu, ale dokud někdo neudělá racionálně myslící program, nic takového nehrozí. Možná za pár let takový program vznikne, ale udělá jen to, co mu programátor řekne aby udělal (tzn. mohl by teoreticky odpojit všechny od internetu, ale jen proto, že mu to programátor řekne, nebo to pro něho bude mít nějakou logiku. Rozhodně by nás ten program neodpojoval proto, protože by se na nás nasral).

 

Kdoví, třeba tu za pár let bude pobíhat UI, ale podle mého názoru, bude určitě racionálně myslící :).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Asi vám to tady oživím ať je zase co řešit :D

Aby sme si tady nastavily pro začátek pojmy emoce nejsou víc než vzorce chování. Většina mozku je vlastně jenom rozpoznávání vzorů, díky této složité hierarchii (Je vzor pro čárku, písmeno se skládá z více vzorů pro čárku, vzor pro slovo se skládá z více vzorů pro písmeno atd..) nám bylo umožněno pod vlivem civilizace expandovat emoce (už se nebojíme jenom když na nás útočí predátor). Takže bych emoce nebral tak vážně a strojově nenahraditelné, je to jenom výsledek chemicko elektrické reakce nic víc. Co to je vědomí,já atd.. na to sice nemá cenu odpověď ani zjišťovat neboť to nemůžeme stejně moc dobře pochopit. Tak aji tak je experimentálně dokázalo že fyzickýmy změnamy mozku můžeme manipulovat s vědomím, s osobností a vzpomínky. Teď bych do toho vkročil se svým názorem: schopnost systému pracovat se vzory určuje "úroveň" vědomí.

 

A teď si představte tohle až dojdou počítače do určité úrovně složitosti a obsáhlosti jak můžem vědět že nemají vědomí? A aji když budou s náma mluvit jak budem vědět jestli je to jenom program a nebo mají aji cizí obdobu vědomí? Kdyby někdo stvořil nás taky by mu nic zvláštního na nás nepřišlo a myslel by si že sme jenom stroje neboť mozek pracuje tak jak má předvídatelně a podle fyzikalních zákonů.. brr :D (btw. zájemců doporučuju http://www.amazon.co...d/dp/0670025291)

 

EDIT: abych odpověděl k původnímu příspěvku takže ano podle mě cokoliv co je schopno uchovávat a zpracovávat informaci je schopné při potřebné komplexitě vytvořit "život"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...