Jump to content
Geekforum.cz

Internet - blazniva teoria?


Trolo357
 Share

Recommended Posts

Žádnej počítač neumí myslet a tudíž nikdy nemůže dělat "co on chce". Je to jen hromada logickejch obvodů a co člověk "nenapíše" to neumí.

 

Přemýšlet umí jen mozek = živý organismus.

A co takhle vytvořená umělá inteligence? Možná by časem bylo možné naprogramovat různý systém/y, které by si pak vytvářeli svá pravidla... Nikdy neříkej nikdy... Technologie pokračují vysokou rychlostí nahoru a nemůžeme vědět co bude možné třeba za nějakých 25 let :)

Link to comment
Share on other sites

ntdrt - dovolim si oponovať, technologie idu neuveriteľnym tempom vpred, to čo sa dnes považuje za sci-fi bude o par rokov realita, čo človek "nenapíše" to si "autonomny internet "dopíše sám"...

 

Prečo by sa teda internet nemohol stať autonomnym?, prečo by to nemohla byť ďalšia anomália? Prečo by internet plny "kodov a inej hávede nemohol "zmutovať v niečo "viac?

 

Keď vznikla taka veľka anomalia ako je Zem a ľudstvo v "nekonečnom vesmíre prečo by sa tada aj internet nemohol stať autonomnym?

Je toľko veci o ktorých si myslime že ich poznáme až jedného dňa zistime že nie uplne všetko čo sme o nich vedeli bola pravda. Prečo 1+1= 2 ? ... nepísana všeobecne prijata "pravda (aj dookola opakovane klamstvo budeš brať po určitom čase ako pravdu)

 

Možno, slovo mnou často používane, čo ak čo keby ... Možno jedneho dňa zmutuje aj ľudstvo v "niečo viac, v niečo dokonalejšie a možno tu po nas budu na školach učiť žirafi....

 

Čo ak by sa ľudia naučili využivať aspoň 90% svojho mozgu? už by nam niektore dnes nerealne veci nepripadali tak nerealne ...

Link to comment
Share on other sites

Program sa nemôže rozhodovať, spraví vždy len to čo má naprogramované a keď výstup pre daný vstup nemá nedokáže sa sám rozhodnúť pretože funguje na logických operáciach a krása človeka a jeho mysle je v tom že niekedy ti neostáva nič iné ako spraviť úplne nelogickú vec ;) a to program nikdy nedokáže sám od seba spraviť, určite nie "program" vytvorený človekom.

 

A nikdy nebude nič také možné v "programe" a už rozhodne nie v internete. Nebodaj mi chceš povedať že "internet" ma napr. odpojí lebo sa svojvoľne rozhodol :D ... určite nie a čím by to tak asi spravil? ...odpojiť ma môže ale na základe vstupu a jeho výstupu... ale to už mu musí nejaká chytrá hlavička nakázať ako to spraviť a to spraví vždy len človek.

 

A keď ľudia napodobia ľudský mozog ako tam dostaneš osobnosť ;) zamysli sa prečo si kto si a ako sa to asi stalo a zrazu zistíš že vlastne nevieš ako by ťa niekto skopíroval alebo akým spôsobom by si do toho dal osobnosť

Link to comment
Share on other sites

jamira ak reaguješ ešte na to video tak som ho odstranil ... editoval som ešte prispevok, no netušil som že aj takto rano na to ešte niekto zareaguje :D

 

možno nie dnes možno nie zajtra ale raz určite bude "system ktorý bude oveľa dokonalejši ako je človek (mozog)

Link to comment
Share on other sites

Nevidel som žiadne video, reagujem na to že program nemôže myslieť a nikdy nebude, ako by aj niečo mohlo myslieť čo funguje na 1 a 0

Takže nič také ako že internet "zmutuje" a ovládne nás je nereálne... internet sú dáta 1 a 0 nič viac tam nemá čo mutovať...

 

Program sa nemôže svojvoľne rozhodovať :) a všetko ostatné je pekný námet na film maximálne

Link to comment
Share on other sites

no ano, program spravi jen to co ma naprogramovane... kdyz to beres takhle, clovek taky udela jen to co ma naprogramovane :P

 

kde udelas tu hranici ze to je jeste program a to uz je mysleni ?

 

Mějme zjednodušenej problém: máme soustavu uzlů a hran mezi nima - třeba silnice a křižovatky ? A člověk se snaží dojít z bodu A do bodu B (Třeba Aš-Brno). A to samé se snaží vyřešit počítač.

 

Chování počítače:

  • Prostě projdu všechny silnice ve vzdálenosti 0 křižovatek, pak 1 křižovatky, pak 2 křižovatek atd. a jednou tam dojdu ? (BFS)
  • Prostě pořád někam pojedu, budu si pamatovat kde už jsem byl a tomu se vyhnu, a jednou tam dojdu ? (DFS)
  • Budu mít informace že tahle cesta vede na východ, tahle na západ. A vím že potřebuju na východ tak jí zkusím první. (A*)
  • Budu se rozhodovat ještě na zakládě pravděpodobnosti ? Př. hodím kostkou, 1-4 pojedu vlevo, 5-6 pojedu vpravo. Myšlenka že s určitou pravděpodobností přijmu i cestu která vedena lokální horší výsledek, ale může mě dovést do globálního optima. (Simulované žíhání, genetika, mravenci)

Pro příklad: když plánuju cestu autem, vytisknu si trasu co mi najdou mapy.cz :D tam asi nehledal tu trasu člověk ale počítač.

 

Nebo jiný příklad - třeba umělá inteligence NPC ve hrách ;) V dnešních hrách je tak komplexní, že je v podstatě připravena na všechno.

 

Děj mi nějaký protipříklad - který je podle tebe dostatečně komplexním programem neřešitelný ?? :)

Link to comment
Share on other sites

@Orangs, @Yaro, @Ariczek

Umělá inteligence nemá s uvažováním nic společnýho. Prakticky je to jen hromada nejběžnějších scenářů, nic víc.

 

Princepem je nemožný docílit toho, aby stroj přemýšlel, prostě to nejde ani kdyby si měl obrovskou kapacitu a sebelepší umělou inteligenci. Stále je to jen primitivní logickej obvod, co se neumí rozhodnout a jen prochází paměť a hledá co mu člověk řekl a co by mohlo pasovat na aktuální prostředí (což sou nějaký metriky, procenta, pravděpodobnost - u člověka je ale nálada, dedukce, zkušenost, ...).

 

TL;DR potřeboval by si počítač, který by byl propojený s mozkem a mozek by dělal rozhodnutí na základě databáze, kterou by měl počítač, ve výsledku to ale nebude stroj ale živej organismus, co bude využívat výpočetní techniku

Link to comment
Share on other sites

@Ariczek

Zjednodušeně je to co říkáš ale prakticky je to šíleně složitý a prostě se to naprogramovat nedá. Sice můžeš říct, že třeba pokud robot narazí, tak ať si to zapamatuje a přiště nenaráží. Ale podobnejch scénářů sou biliony. Mozek to umí vzít a nějak si s tím poradit. Stroj ne, stroj jen kouká a šrotuje v paměti a hledá a porovnává = nepřemýšlí.

 

A tak funguje pořád... Třeba člověka se zeptáš na otázku, on si zkusí vzpomenout zda to ví (což stroj umí taky), pokud to ale neví, tak může hádat na základě určitých faktů a vzhledem ke zkušenosti vymyslet svojí odpověď. To stroj nedokože. Stejně tak stroj nebude chybovat, dokud mu neřekneš, ať chybuje.

 

O budoucnosti nic nevím, dokud ale bude stroj naprogramován pomocí aktuálních algoritmů, tak nikdy nebude přemýšlet jako člověk. Z podmínek a cyklů mozek nesložíš.

Link to comment
Share on other sites

Nemôže sa proste sam učiť ako keď sa narodí dieťa pomocov nejakeho hybridného kodu? (Skynet z terminatora, Ja robot :D )? Dieťa tiež "nič nevie ale nadobuda znalosti (veci) a uklada si ich do pamäte pomocou ktorých sa neskôr rozhoduje? Posudzuje nejaký stav na zaklade predchádzajúcich skusenosti podľa ktorých sa može rozhodnuť. Keby sme nič nemali v pamäti tak by sme boli Zombici :D ?

Link to comment
Share on other sites

@Yaro

A právě v tom je ten problém. Člověk dokáže přemýšlet abstraktně ale v programovní musíš vše označit konkrétně. A aby si docílil učení, tak by si potřeboval jednu "lidskou" podmínku a nebo nekonečně "programátorských" podmínek, který by rozhodli, zda se to máš učit a co to vlastně je za informaci.

 

A to je jen rozlšení, zda si máš informaci zapamatovat. Což je jedna z vedlejších činností mozku.

 

Vážně pochybuju, zda se to vůbec realizovat dá... Já bych mnohem "snadnější" cestu viděl v propojení počítače a mozku a i to je šílená sci-fi myšlenka.

Link to comment
Share on other sites

@Ariczek

Fajn věc ale od reálnýho využití to má hodně ale hodně daleko. Navíc počítač nedokáže rozlišit informace a vyhodnotit, zda se jí máš učit, zda je pravdivá, ... Na to by s potřeboval tolik podmínek, že to nikdo nikdy nenapíše. Ten jeden neuron by měl například milión řádků :D. A těch neuronů by bylo nekonečno. Aktuální pohled na počítače je zkrátka pro toto odvětví nepoužtelný. To sem ale už psal.

 

A pořád se bavíme o konkrténích věcech, třeba neuron má nějaký vstupy... Jaký vstupy? Člověk si dokáže z jedný informaci vzít třeba 10 částí, jinde 1 část, ... Zkrátka si dělá co chce a ty neurony si vytváří prakticky za běhu... Pro počítač něco nepředstavitelně složitýho. Ačkoliv je umělá inteligence zajímavý odvěvtví, tak za těchto podmínek nemá moc velkou budoucnost.

 

A stále je to jen "drobnůstka" proti realizaci opravdového myšlení, dedukce, ... Tedy zpracování informací.

Link to comment
Share on other sites

Za to tvůj přínosnej koment, to je teprve něco :).

 

Já rád píšu píčoviny, chci být totiž jako ty :) Grille (Dělostřelecký tank IV. tieru na World of Tanks = silnej, ale nepřesnej)...

 

"Po konzultaci s naším generálním ředitelem nebudeme prezentovat žádné informace z oblasti dodavatelsko-odběratelských vztahů naší společnosti, protože bychom porušili ujednání obchodních smluv o nesdělování informací třetím stranám pod nemalou sankcí," napsal obchodní ředitel firmy Tomáš Kolinger v SMS.

Link to comment
Share on other sites

@Eessencia

Snaž to prosím, akorát ze sebe děláš dementa. Nedělej to. Je mi tě líto.

 

Nesmažu :) Já rád označuji sám sebe za dementa.

 

A ještě radši se pozastavuji nad tím, jak se sereš do každého tématu s názorem tak neposkvrněným, že jakákoliv reakce na něj je tebou striktně odmítnuta jako falešná. Přijdeš mi trochu jako malilinkatej žid, malej maličkej, polskej žid.

Veškerou normální konverzaci s tebou už jsem vzdal a ačkoliv jsem tě většinou před pomluvou ostatních bránil, sám si mě přesvědčil o tom, že to, co o tobě ostatní říkají je čistá pravda.

 

Jsi jako Jehovista. Všude se sereš se svou vírou, ale odevšad tě vyhánějí.

Dál si mel ty svý pindy o tom, jak všechno znáš a všude si byl. Já se zase zase pokaždé zasměju a pošlu tě do hajzlu ;)

Link to comment
Share on other sites

Doporucuji ke studiu například aktuální směry výzkumu katedry kybernetiky na FEL CVUT (jsou celkem na spici svetovyho vyzkumu v tech oblastech) http://cyber.felk.cvut.cz/research/

 

a jinak co je vstupem takovy neuronovy site ? - Co je vstupem lidskeho mozku ? Informace ziskana zakladnimi smysly - zrak, sluch, hmat, cich a chut. Minimalne v tech hlavnich 2 smerech - obraz a zvuk - je pocitacovy zpracovani celkem daleko ;)

 

ad složitost implementace - rozpoznávání písmen na obrázku - to jsme dělali na nějakém předmětu jako procvičení na cvikách. Psali jsme to v nějaký tuším Mathematice? Ta má pro to nějakou knihovnu, buď přímo v základu nebo právě od někoho z katedry. Napsat si v tom vlastní síť je otázka pár řádek - kolik neuronů, jak propojený. Předhodil se tomu několik (stovky) rastrovejch obrázků s informací - tohle je písmeno třeba E. Pak se to zkusilo na testovacích (odlišnejch) datech a ta úspěšnost i pro malinkou neurosíť (cca 5 neuronů) byla větší než bych dal já :D A celej ten program v mathematice jestli měl 30 řádek ? I s výpočtama úspěšnosti a tak... ;)

Link to comment
Share on other sites

@Ariczek

Dobrej příkald s tou čtečkou. Do dneška neexistuje čtečka, který by přečetla to co člověk... Zkrátka docílit schopností člověka je strašně moc pracný a většinou nemožný. A tak je to se vším.

 

Ono teoreticky by to šlo ale zkus se nad tím zamyslet jako programátor :).

 

Každopádně teď řešíme otázku "jde to vůbec"? Takže odpověď na první post je jednoznačně ne, nestane se to. Lidstvo to neumí simulovat ani úmyslně, natož "omylem". Navíc je nesmysl, aby někdo pracně implementoval "počitačovej mozek", když to počítače nepotřebují a byly by to jen vyhozené finance. V reálném světě je to naprosto nepoužitelné.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...