Jump to content
Geekforum.cz

[HW Zajímavost #3] Totalita v podání Microsoftu: šmírování lidí skrze Kinect


Recommended Posts

Redmondský gigant získal patent na technologii, před kterou Kim Čong-un, Lavrentij Berija, vláda USA i sám Orwellův Velký bratr jen obdivně smekají. Superšmírovací technologie se schovává pod záštitu DRM, nic to ale nemění na tom, že jde o odpornost nejhrubšího kalibru...

 

Jak jistě víte, Microsoft má k Xboxu 360 i PC příslušenství zvané Kinect. To je schopno analyzovat pohyby osob v místnosti a využívat je třeba k ovládání her apod. Možnosti jsou vskutku prakticky neomezené, obraz z kamerek v Kinectu obsažených se využívá kupříkladu i na univerzitách ve vývoji robotů příští generace. Zkrátka a dobře, ten kousek hardwaru za 2 500 Kč se Microsoftu povedl. Jenže jeho nejnovější využití plynoucí z patentové žádosti, nám zkazilo den. Ne že by se v patentu přímo o Kinectu hovořilo, ale náznaky jsou jasné a Microsoft žádné jiné zařízení odpovídající popisu toho v patentu, nemá.

 

microsoft-patent-figure-5-and-6.png

 

Citace z textu patentu: „Uživatelé konzumující obsah na zobrazovacím zařízení jsou monitorováni, takže pokud jejich počet překročí licencí povolenou hodnotu, může být použita nápravná akce“.

 

„Zábavný“ je také třeba bod 0038: „Rozličné algoritmy mohou být použity, aby vyhodnotily, zda uživatel přítomný v oblasti displeje zobrazovacího zařízení zkonzumoval dostatečné množství obsahu, aby jej bylo možné za "užití obsahu" považovat. Jeden algoritmus rozhoduje, kolik uživatelů zkonzumovalo většinu, nebo nějaké minimální stanovené množství obsahu. V dalším příkladu mohou být osoby zvlášť identifikovány a výše jejich konzumace obsahu sledována s ohledem na specifické použití“.

 

 

Microsoft tedy má nový patent na technologii, kdy pomocí snímacího zařízení bude sledovat počet lidí v místnosti před televizí a od toho se následně bude odvíjet účtovaný poplatek například za zhlédnutý film. Potud celkem logické, ale jen do chvíle, než si uvědomíme, že Microsoft tím vlastně bude šmírovat dění v místnosti před televizí (resp. Kinectem), toto dění realtime vyhodnocovat a následně kupříkladu informovat danou službu, že ten film "vidělo tolik a tolik lidí". Samozřejmě netvrdíme, že sám Microsoft bude nějaké šmírování provádět či dokonce data z něj shromažďovat, nicméně jím podaný patent prostě takovou technologii prezentuje a je zjevné, že Microsoft na její technické stránce pracuje.

 

Bez ohledu na to, jestli bude systém hacknutelný, napadnutelný či zneužitelný samotnými firmami, které budou takové systémy online půjčoven provozovat, (pů)jde o neskutečný zásah do soukromí domácností. Když už bude softwarová část natolik sofistikovaná, že bude schopna vyhodnocovat počet lidí v místnosti a jejich způsob "užívání díla", jistě bude schopna i pamatovat si konkrétní tváře a přiřazovat si chování osob ke konkrétním jménům. Tady skutečně není Kinect a podaný patent překážkou, prostě bude prováděn jistý sběr dat, nad nímž budou teoreticky moci být prováděny různé analýzy. A to bez ohledu na to, zdali jsou si toho dané osoby vědomy, nebo jde jen o nějakou návštěvu, která netuší ani co je to Kinect, natož,, že je momentálně zaznamenávána, analyzována a bůhvíco dalšího.

 

Předpokládáme, že tenhle totalitní hnus (v případě praktické realizace) minimálně v Evropské unii narazí, ale to nic nemění na tom, že když si posčítáme toto s konáním organizací formátu MPAA/RIAA a přičteme si, jaké pravomoci mají americké federální instituce od vydání Patriot Actu, Digital Millenium Copyright Actu a dalších právních předpisů, pak musíme říci jen jedno: George Orwell se při psaní své knihy sekl. Neodehrává se v roce 1984, nýbrž spíše tak 2014 a místo konání nejsou Britské ostrovy, nýbrž USA.

 

Autor: David Ježek

Zdroj: http://diit.cz/

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...