Jump to content
Geekforum.cz

[HW News #2] AMD procesory budu lacnejsie


Recommended Posts

prosim zadny flame AMD fans vs intel fans, clanok pre zaujmavost, zdroj dsl.sk:

 

Spoločnosť AMD, menší z dvojice výrobcov x86 procesorov, v pondelok pristúpila k zníženiu cien takmer dvadsiatich svojich procesorov pre desktopové počítače.

 

Na zmeny v oficiálnom cenníku upozornil CPU-World.

 

AMD, ktorá zaostáva za Intelom výrazne v pomere výkonu a spotreby, sa snaží konkurovať práve najmä v pomere ceny a výkonu a aktuálne zlacnenie je ďalším krokom konkurenčného boja v podaní AMD.

 

K zlacneniu najmä starších modelov prichádza len niekoľko týždňov respektíve dní od uvedenia nových desktopových procesorov AMD APU a FX postavených na novej architektúre Piledriver, vylepšení architektúry Bulldozer.

 

Medzi zlacnenými modelmi je aj jeden z nových v októbri uvedených APU modelov A4-5300, ktorého cena klesla o 11.3% z 53 na 47 dolárov.

 

Ďalšími zlacnenými modelmi sú APU procesory, teda procesory integrujúce aj GPU, pre desktopy prvej generácie uvedené v minulom roku. Najviac z nich zlacnil dvojjadrový 2.5 GHz A4-3300 s integrovaným Radeonom HD 6410D, o 21.7% zo 46 na 36 dolárov. Ďalší APU model A4-3400 zlacnil o 16.7% na 40 dolárov, A6-3670K o 3.7% na 77 dolárov, A8-3850 o 4.4% na 87 dolárov a A8-3870K zlacnil o 9.9% na 91 dolárov.

 

Zvyšnými zlacnenými modelmi sú staršie Athlon II X2, X3 a X4 modely, ktoré zlacnili od 14.5% až po 31.6% v prípade Athlon II X4 640. O minimálne 20% zlacnili aj Athlon II X2 255, X2 260, X2 265, X3 450 a X3 460.

 

Spoločnosť AMD čaká v blízkej budúcnosti významná transformácia, keď sa Intelu už nebude snažiť v procesoroch konkurovať len x86 procesormi. Spoločnosť totiž minulý týždeň oznámila vstup medzi výrobcov ARM procesorov, pričom jej prvými ARM procesormi budú 64-bitové ARMv8 procesory určené pre servery.

Link to post
Share on other sites

Příjemné čtení, ačkoli se AMD výkonově Intelu vyrovnává, zatím nemají nic čím by mě přinutily kupovat si jejich výrobky...

 

Ona největší hloupost kterou lidi dělají je to, že srovnávají AMD s Intelem v nejvyšších příčkách.

Vezmou třeba Intel i7 3770k (7.800Kč) a řeknou, že AMD Fx-8350 (4.500Kč) není ani z poloviny tak dobrý. Je to přesně to samé jako když Funner hodnotí kvalitu značky grafických karet podle výkonu nejdražšího modelu a pak je "megaultra odpůrce" druhé značky.

 

Vezmu-li třeba právě AMD Fx-8350 (což je lehce doladěný Bulldozer) tak dle oficiálního stanoviska je to model, který má konkurovat procesoru typu Intel i5 3570k. A to se mu daří velmi dobře, v některých testech je o kapku horší, v některých o kapku lepší. Cena je v začátku prodeje o 1000Kč nižší jak stávající i5 3570k a to se časem ještě sníží (tipuji tak 3.600Kč). Nevýhodou AMD je vyšší žravost (AMD píše 125W), ale není to tak, že by Intel žral 77W a AMD 125W, většinou je to téměř stejné (AMD třeba žere v zátěži o 15W-25W víc).

 

Test mezi Fx-8350 a i5 3570k můžeš vidět zde http://www.anandtech...duct/697?vs=701

Link to post
Share on other sites

Ona největší hloupost kterou lidi dělají je to, že srovnávají AMD s Intelem v nejvyšších příčkách.

 

Já osobně sem prostě zvyklej Intelák a nVidiák .. zatím sem stím byl vždy spokojen, tak nemám proč brát AMD, když zatím nemají něco co by mě přilákalo. Nějak sem to nikdy nesrovnával, spíše se těším až se AMD bude mít stejný věhlas jako Intel .. alespon pak méně utratím ;)

Link to post
Share on other sites

Riešte tu čo je lepšie len tak ďalej, každy máme svoj názor ja mam názor ako bobisu Intel,nVidia

Přesně. Já tydle věci nepíšu proto, že bych odsuzoval jednu nebo druhou. Spíš mě k tomu dohánějí lidi, co mermomocí hatujou značku o které prd vědí a snaží se svou zapšklost cpát ostatním. Já se spíš snažím o to, aby člověk nevybíral na základě "tadle značka je nahovno", ale podle toho co potřebuje. Proto vypisuji klady a zápory obou.

Link to post
Share on other sites

Ono je to samozřejmě vše ještě trochu složitější a je potřeba se na celou situaci dívat ne z pohledu spotřebitele, ale trochu globálněji. AMD nikdy nemělo zrovna velkou část trhu s PC, u serverů to je ještě horší a o noteboocích se ani nebavím. Není to jako souboj nV vs AMD v grafických kartách, kdy jsou síly víceméně vyrovnané a perou se neustále o 2. a 3. příčku na trhu s GPU. AMD udělalo v minulosti pár chybných strategických rozhodnutí a na rozdíl od Intelu na tom nikdy nebylo tak dobře, aby se kdy dostalo zpátky na koně. Tím neříkám, že by vyráběla špatné produkty, jen že už Intelu prostě nikdy jejich CPU konkurovat nebude (v parametrech jako je výkon na vlákno určitě ne). AMD se začne ubírat cestou APU a můžeme asi rovnou zapomenout na doby AMD FX. Moc malý market a moc vysoké náklady. Navíc v serverech je módní nasazovat GPGPU a low voltage CPU clustery a tady se chce AMD uchytit. Jestli nejde trochu s křížkem po funuse netuším, ale znamená to jedinou věc - hi-end "herním" CPU od AMD odzvonilo a výkonnostní nůžky Intel/AMD už se budou jen rozevírat. Viz. Haswell na jaře. Není to hate, jen suché konstatování faktu a trochu smutný pohled do budoucnosti, kdy i na ty PC hry už to asi nebude ono. Zvlášť od chvíle, kdy se tu objeví nová gen. konzolí a nároky na výkon opět skokově porostou.

Link to post
Share on other sites

Jestli nejde trochu s křížkem po funuse netuším, ale znamená to jedinou věc - hi-end "herním" CPU od AMD odzvonilo a výkonnostní nůžky Intel/AMD už se budou jen rozevírat.

Naprostý souhlas. AMD už posunulo vydání 28nm procesorů z důvodu potíží s výrobou. Taky se rozhodlo věnovat z největší části ARM procesorům (s čímž souhlasím, protože to AMD umí). Každopádně nedávno AMD propustilo německou pobočku, kde byli programátoři CPU na Linux, což si zatím nedovedu vysvětlit, ale něco k počtení je zde: http://diit.cz/clane...ky-linuxovy-tym

 

Je to ale škoda, protože jestli to AMD vzdá úplně, Intelu nebude nic bránit tomu, aby šel s cenou mnohem výš.

 

Další zajímavé počtení je zde http://diit.cz/clanek/amd-bude-tvorit-64bitove-opterony-postavene-na-armv8

Link to post
Share on other sites

S tou cenou nesouhlasím - i monopol potřebuje dávat ceny takové, aby byl produkt prodejný. Intel taky potřebuje něčím platit vývoj nových architektur a výrobních procesů a proto by byl nesmysl, kdyby nasadil neprodejné ceny. Ano, může je ještě trochu více našponovat, ale k tomu pravděpodobně nedojde. Kdo by si to pak kupoval? Pro kancelářskou práci tady prostě alternativa od AMD bude (APU), případně levná dvoujádra Intelu, která mají dnes pořád výkonu na rozdávání. Servery jdou cestou ARMu, tady musí Intel zamakat a rozhodně ne nasazovat ještě vyšší ceny. Jediný segment kde si to snad může dovolit jsou herní PC a výkonné workstationy. No a co hráč udělá, když mu Intel zvýší cenu Core i5 o polovinu? Hráč sníží detaily :) Navíc je ten trh fakt dost malý. Je to pouze má domněnka, ale nemyslím si, že by do budoucna došlo k masovému podražení mainstream Intel produkce (i3, i5).

 

Ke konkurenci a cenám ještě asi dvě věty. POdívej se za jaké ceny prodávalo AMD a nV mainstream grafárny před 3 lety a za co tu samou kategorii prodává teď. Tehda snad uváděli 4850 a 4870 s cenovkama do 5000 a chvíli po vydání jsem kupoval 4850 za necelé 3000. To byla druhá nejvýkonnější karta AMD. nV na tom byla podobně až na vysoké cenovky nepřekonané 280ky a 270ky. Dneska se mainstream i navzdory vzájemné rivalitě prodává za kolik? 6 - 8k. A nejde s cenami moc dolů. Už skoro 2 roky mám v PC AMD 5850, koupenou za 2400 (novou, normálně z obchodu). Najdu dnes, po téměř dvou letech, adekvátní náhradu za stejnou cenu? Konkurence nutně nevede k lepším cenám.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...